Virtual Chess 2    

 

Na polskim rynku program≤w szachowych brakowa│o gry, kt≤ra odpowiada│aby zapotrzebowaniu najm│odszych graczy, pragn▒cych nauczyµ siΩ podstaw szach≤w. Brakowa│o programu do nauki z prawdziwego zdarzenia. Przyczyna takiego stanu by│a prosta - ┐adna firma nie pr≤bowa│a t│umaczyµ swoich produkt≤w na jΩzyk polski, a przecie┐ podstaw kr≤lewskiej gry ucz▒ siΩ najczΩ╢ciej dzieci, od kt≤rych trudno wymagaµ bieg│ej znajomo╢ci jΩzyka angielskiego.

Virtual Chess 2 ma rozbudowany tutorial (podobnie jak opisywany obok USCF Chess), jednak przet│umaczony na jΩzyk polski - i to nie tylko tekst, ale i wywody samego Titusa. Samouczek jest zdecydowanie najmocniejszym elementem Virtual Chess 2. DziΩki niemu mo┐emy poznaµ grΩ w szachy od podstaw, a┐ po analizΩ pozycji na podstawie przyk│adowych partii. Zawiera przyk│ady i proste zadania do samodzielnego wykonania, kt≤re testuj▒ nabyte wiadomo╢ci. Na nasze poczynania zwraca uwagΩ Titus - cieszy siΩ z prawid│owych posuniΩµ i wpada w os│upienie, gdy pr≤bujemy wykonaµ nieprawid│owy ruch.

Oprawa graficzna VC 2 podobna jest do tego, co mogli╢my zobaczyµ w ChessMasterach. Wysoka jako╢µ, kilka szachownic (p│askich i tr≤jwymiarowych) i zestaw≤w bierek - niekt≤re przydatne, inne tylko do obejrzenia i jak najszybszego zapomnienia. Praktycznie nie mo┐na ┐▒daµ wiΩcej od programu szachowego.

Na uwagΩ zas│uguje oprawa d╝wiΩkowa, czyli przede wszystkim praca lektora. Tutaj warto napisaµ co╢ o jako╢ci t│umaczenia, bo z ni▒ niestety bywa r≤┐nie. Mo┐na dyskutowaµ nad poprawno╢ci▒ stwierdzenia: "dw≤ch go±c≤w", zamiast "dwa go±ce". Zdecydowanie ╝le brzmi stwierdzenie "rozegraµ posuniΩcie", czasami pojawia siΩ "zabita figura" (!). Lektor potrafi te┐ przeczytaµ "1..." jako "jeden, trzy kropki", co jest jeszcze zrozumia│e przy nauce notacji, ale w innych przypadkach po prostu ┐a│osne. Dra┐ni okre╢lenie "╢rodek", zamiast "centrum". Mo┐na wymieniaµ d│ugo i namiΩtnie. W sumie jednak wiΩkszo╢µ niedoci▒gniΩµ mo┐na darowaµ, z wyj▒tkiem t│umaczenia "knight" i "queen" na "ko±" i "kr≤lowa". Jest to niew▒tpliwie perfekcyjna translacja z angielskiego, ale wg polskich przepis≤w szachowych u┐ywa siΩ okre╢le± "skoczek" i "hetman", wiΩc pocz▒tkuj▒cy uczy siΩ b│Ωdnych okre╢le±...

Sztuczna Inteligencja, mimo przechwa│ek autor≤w (VC 2 ma wg nich ranking 2680), nie jest szokuj▒ca, mie╢ci siΩ w "grupie przej╢ciowej" miΩdzy programami profesjonalnymi, a zabawowymi, podobnie jak w USCF Chess. Jednak jej mo┐liwo╢ci w pe│ni wystarcz▒ dla pocz▒tkuj▒cych graczy, do kt≤rych adresowany jest program.

Ksi▒┐ka debiutowa jest niewielka (plik ok. 200 kB) i zdecydowanie zbyt ma│o urozmaicona. Jednak podobnie jak si│a gry - ma odpowiedni▒ jako╢µ dla ucz▒cych siΩ graµ w szachy. Niestety nie mo┐emy jej przegl▒daµ, ani edytowaµ...

Ciekawym dodatkiem jest zbi≤r partii w formacie pgn - w sumie 33 MB danych, ca│kiem spora "biblioteczka".

MuszΩ przyznaµ, ┐e program mi siΩ spodoba│, choµ znacznie mniej zachwyci│ mnie software'owy dodatek na p│ytce, kt≤r▒ otrzymali╢my z Titus Software - wirus Win95.CIH.1019 (Virual Chess?!). Miejmy nadziejΩ, ┐e wersja finalna nie bΩdzie mia│a tego attachmentu...

Virtual Chess 2 to program szachowy nie pozbawiony wad. Jednak pomys│ przet│umaczenia na jΩzyk polski jest po prostu genialny - choµby dlatego, ┐e nie ma ┐adnej konkurencji. Doskona│a gra dla pocz▒tkuj▒cych, szczeg≤lnie dla dzieci.

Jacek Ilczuk

image3.gif (845 bytes)
Virtual Chess 2
Titus Software 1998
Mirage
Logiczna
image3.gif (845 bytes)
Grafika: 75%
D╝wiΩk: 90%
Og≤│em: 84%
image3.gif (845 bytes)

PC: P90, 16RAM, W95
image3.gif (845 bytes)

Recenzja z "Gamblera" nr 11/98.

 

  Virtual Chess 2

Virtual Chess 2

Virtual Chess 2

Virtual Chess 2

Virtual Chess 2

Virtual Chess 2

Virtual Chess 2

Virtual Chess 2

 

 
 
Image4.gif (976 bytes)
Copyright 1997, 1998 Wydawnictwo LUPUS.